O Bibliotece

Biblioteka i Fonoteka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego znajduje się w Pałacu Pusłowskich przy ul. Westerplatte 10 w Krakowie. Budynek Pałacu Pusłowskich został wyremontowany w latach 2001-2007 dzięki funduszom Społecznego Komitetu Odnowy Zabytów Krakowa (SKOZK) i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po remoncie Pałacu Pusłowskich Biblioteka i Fonoteka zajmuje pomieszczenia na II piętrze, gdzie znajdują się: Wypożyczalnia, Czytelnia, Sala do słuchania muzyki, magazyn nutowy i książkowy oraz pracownia biblioteczna. Pomieszczenia Biblioteki zostały wyposażone w stylowe, odpowiadajace charakterowi wnętrza, wyposażenie meblowe. 24 kwietnia 2006 roku w wyremontowanej i urządzonej Czytelni odbyło posiedzenie Prezydium SKOZK.

Biblioteka posiada nowoczesną infrastrukturę teletechniczną. W sali słuchania muzyki znajduje się aparatura audio-wizualna: 10 zestawów stereofonicznych, komputer mulimedialny, zestaw do oglądania filmów wideo.

Do dyspozycji czytelników przeznaczone są dwa stanowiska komputerowe z dostępem do katalogów on-line, baz danych i internetu.

Na terenie Biblioteki działa bezprzewodowy internet.

Wypożyczalnia

W Wypożyczalni działa komputerowy system rejestracji wypożyczeń (circulation). Zamówienia składa się elektronicznie poprzez katalog komputerowy po zalogowaniu się na konto czytelnika. Z Wypożyczalni mogą korzystać wszyscy pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie. Realizacja zamówień odbywa się na bieżąco.

Informacja "Jak zamawiać w katalogu online?" znajduje się tutaj .

Więcej informacji na temat zawartości katalogów oraz zamawiania i prologowania wypożyczeń w zakładce "Katalogi".

Czytelnia

Czytelnia otwarta jest dla wszystkich osób zainteresowanych zbiorami Biblioteki.

W Czytelni działa system otwartego dostępu do zbiorów podręcznych. Są one uporządkowane na półkach wg klasyfikacji tematycznej Biblioteki Kongresu. Szczegółowy plan klasyfikacji zobacz tutaj .

Materiały biblioteczne znajdujące poza Czytelnią zamawia się bezpośrednio u dyżurującego Bibliotekarza lub poprzez system komputerowy.

Fonoteka

Fonoteka wyposażona jest w sprzęt audiowizulany i komputerowy (ze słuchawkami) do słuchania muzyki.

Dokumenty audiowizualne udostępnia się z zasady tylko na miejscu (Studenci muzykologii  mogą wypożyczać nagrania "na noc"). Zamówienia składa się u Bibliotekarz dyżurującego.

Pracownicy

  • kustosz dypl. mgr Stanisław Hrabia - Kierownik Biblioteki, e-mail: shrabia [at] uj.edu.pl
  • mgr Michał Momot (bibliotekarz), e-mail: michal.momot [at] uj.edu.pl
  • mgr Anna Salamon (bibliotekarz), e-mail: anna.brejta [at] uj.edu.pl